| Family: | PECTINIDAE |
|---|---|
| Gender | Nodipecten |
| Specie: | nodosusLinnaeus,1758 |
| Type | MARINE BIVALVES |
| Quality: | F+ Really nodulosed, as the name!! (WR: 192.0 mm) |
| Size: | 60.0 mm |
| Country: | BRAZIL |
| Local: | Off Guarapari/ES |
| Description: | Collected by octopus traps, 45 to 60 m deep |
Conus riosi Petuch, 1986
$ 200,00
Out of stock












