| Family: | STROMBIDAE |
|---|---|
| Gender | Strombus |
| Specie: | gallusLinnaeus,1758 |
| Type | MARINE GASTROPODES |
| Quality: | F++ (WR: 69.9 mm) Unusual form with long callous. From La Blanquilla island.. |
| Size: | 63.5 mm |
| Country: | VENEZUELA |
| Local: | La Blanquilla Island / Isla Margaritas |
| Description: | Collected by diver, attached on rocks, at 0 to 6 m deep. |
Strombus gallus Linnaeus, 1758
$ 22,00
Out of stock















