| Family: | VOLUTIDAE |
|---|---|
| Gender | Voluta |
| Specie: | ebraeaLinnaeus,1758 |
| Type | MARINE GASTROPODES |
| Quality: | F+ Incredible size! Beautiful pattern! ( W. record 240.5 mm ) |
| Size: | 188,8 mm |
| Country: | BRAZIL |
| Local: | Off Natal – RN |
| Description: | Collected by diver, on sandy bottoms among calcareous algae, at 15 to 25m deep. |
Voluta ebraea Linnaeus, 1758
$ 100,00
Out of stock

















