| Family: | ARGONAUTIDAE |
|---|---|
| Gender | Argonauta |
| Specie: | boettgeriVonMaltzen,1881 |
| Tipo: | MARINE GASTROPODES |
| Quality: | GEM BIG size and GEM? Don’t pass by! (WR: 67.0 mm) |
| Size: | 50,8 mm |
| Country: | MOZAMBIQUE |
| Local: | Pemba city |
| Description: | Collected by shrimptrawler boat at 260 m deep |
Argonauta boettgeri Von Maltzen, 1881
$ 60,00
Fora de estoque
Produtos relacionados
MARINE GASTROPODES
$ 7,00


Acroptychia bathiei (F. Bedoucha, 1965)
Eudolichotis glabra (Gmelin, 1791)
Cypraea acicularis marcuscoltroi (Petuch, 2015)
Albinaria brevicollis koskinensis Polonera,1916
Odontocymbiola americana (Reeve, 1846)
Amphidromus perversus citrinus (von Martens, 1867)
Alaba incerta (Orbigny, 1842)*
Cypraea acicularis marcuscoltroi (Petuch, 2015)
Littorina angulifera (Lamarck, 1822)*
Barbatia candida (Helbling, 1779)
Calliostoma cf. brunneopictum Quinn, 1992*
Cerion incana saccharimenta Pilsbry & Vanatta, 1899
Favartia celullosa nuceos (Conrad, 1846)*
Erato maugeriae (Gray, 1832)*
Dryptus moritzianus (Pfeiffer, 1847)
Anadara chemitzi (Philippi, 1851)
Calliostoma depictum Dall, 1927
Indonenia ardouiniana Heude, 1885
Chicoreus spectrum (Reeve, 1846)
Cyclophorus sp.
Lindholmia lens Ferrussac, 1821 










