| Family: | VOLUTIDAE |
|---|---|
| Gender | Odontocymbiola |
| Specie: | americana(Reeve,1846) |
| Tipo: | MARINE GASTROPODES |
| Quality: | F++ Fresh! Dark coloration! (WR: 75.5 mm) |
| Size: | 49.7 mm |
| Country: | BRAZIL |
| Local: | Off Guarapari – ES |
| Description: | Collected by octopus trap, 60 m deep |
Spirula spirula (L., 1758)*
$ 1,00
Em estoque
Produtos relacionados
MARINE GASTROPODES
$ 100,00


Calliostoma hassler Clench & Aguayo, 1939*
Delima hitrudis Nordsieck, 1969
Arca imbricata Bruguière, 1789
Coralliophila aberrans (C. B. Adamns, 1850)*
Aperostoma brujense Torre, Bartsch & Morrisson, 1942
Bufonaria bufo (Bruguière, 1792)
Turbinella laevigata Anton, 1839
Arene Sp.
Cymatium femorale (Linnaeus, 1758)
Megalobulimus cf. versatilis (Hutton, 1838)
Albinaria eburnea glabella L. Peiffer, 1864
Charonia variegata (Lamarck, 1816)
Siratus formosus (Sowerby, 1841)
Medora contracta contracta Rossmassler, 1842
Calliostoma cf. brunneopictum Quinn, 1992* 










