| Family: | STROMBIDAE |
|---|---|
| Gender | Strombus |
| Specie: | gallusLinnaeus,1758 |
| Type | MARINE GASTROPODES |
| Quality: | F++ Drilled by octopus. Season 2016 (WR 192.0 mm) |
| Size: | 152.3 mm |
| Country: | BRAZIL |
| Local: | Off Guarapari/ES |
| Description: | Collected by fish nets at 42 m deep, in limestone bottoms |
Megalobulimus yporanganum (Pilsbry & Ihering, 1901)
$ 35,00
Out of stock



















